En Turquie les rites et célébrations de la République résistent aux assaults du “conservatisme musulman”

Le 29 octobre 1923  était déclarée la République de Turquie. Depuis la journée du 29 octobre est consacrée à célébrer cet événement inaugural qui clôturait définitivement la guerre d’indépendance des turcs et achevait de mettre  un terme à l’Empire ottoman. Le gouvernement de M.Tayyip Erdogan développe une autre cosmogonie. Il se situe symboliquement dans la continuité de l’Empire et minimise la rupture républicaine.  A Ankara,  ceux qui n’acceptent pas la disparition de la célébration de la Fête de la République ont manifesté et se sont heurtés aux forces de la police qui est intervenu avec des gaz lacrymogènes.

Ankara’da Binlerce Kişi Cumhuriyet Yürüyüşü İçin Toplandı. Polis Vatandaşlara Biber Gazı ve Tazyikli Su Sıktı

Valilik kararıyla yasaklanmak istenen, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kutlamaya katılmak isteyenlerin yollarının kesildiği, çelenk koyma törenlerine polisin müdahale ettiği 29 Ekim kutlaması başladı. Tüm yasak ve engellemelere rağmen, İlk Meclis önünde binler buluştu. Sloganlarla bekleyen kitleye birinci Meclis önünde ve Ulus meydanında biber gazı sıkıldı.

POLİSTEN BİBER GAZI
Polis Ulus Meydanı’nda toplanan ve barikatı geçerek yürümek isteyen vatandaşlara biber gazıyla müdahale etti. Biber gazından basın mensupları da etkilendi. Baruthane Kavşağı’ndan Birinci Meclis’e yürümek isteyen gruba da polis biber gazı sıktı ve tazyikli suyla müdahale etti. Kızılay yönünde kurduğu barikatları kaldırdı. Gençlik Parkı önündeki kalabalık Kızılay Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Ankara Valiliği’nin yasaklama kararı aldığı, ancak katılımcıların geri adım atmayacaklarını açıkladıkları “29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü” için bugün saat 11.00’da Ankara’da Ulus’taki ilk Meclis’in önünde toplanılıyor. Sabah saatlerinden itibaren ADD üyeleri e Cumhuriyet Bayramı’nın kutlamak isteyenler Ulus Meydanı’na gitti. ”Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, ”Tam bağımsız Türkiye” sloganları atan, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan grubun Atatürk heykeli önünde Atatürk bulvarına inmesiyle yol tamamen trafiğe kapandı. Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatan grup ile emniyet güçleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.Citer ce billet
Nora Seni (2012, 29 octobre). En Turquie les rites et célébrations de la République résistent aux assaults du “conservatisme musulman” Kultpoltur. Consulté le 20 mai 2024, à l’adresse https://doi.org/10.58079/qnhj

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search